19. 10. 2018.

Prisutnost i osvješćivanje

Svaka organizacija koja teži postizanju nekog cilja, pri svojoj aktivnosti susreće se s rizicima, odnosno mogućnostima da se postavljeni cilj ne ostvari. Rizike uvijek razmatramo u odnosu na neki cilj, te podrazumijevaju i pozitivna i negativna odstupanja od zadanog cilja. Rizici su sastavni dio svake poslovne aktivnosti i kao takvi zaslužuju posebnu pozornost s obzirom da mogu biti uzrok propasti, ali i iznimne uspješnosti organizacija. A, tko ne želi biti uspješan? Svaka organizacija upravlja rizicima, no ono što razlikuje uspješnu organizaciju od neuspješne jest upravo učinkovito upravljanje rizicima.

Upravljanje rizicima pretpostavlja poznavanje rizika, a učinkovito upravljanje predmnijeva osvješćivanje o prisutnosti rizika.

Sagledavajući razinu osvještenosti i upravljanje rizicima možete se svrstati:

  • Nesvjesni prisutnosti rizika – spontano upravljanje rizicima
  • Svjesni prisutnosti rizika – neučinkovito upravljanje rizicima
  • Svjesni prisutnosti rizika – učinkovito upravljanje rizicima.

Dobar i loš rizik

Svaka poslovna aktivnost nosi u sebi određene rizike, ali ne postoji dobar i loš rizik. Poznata je krilatica „tko ne riskira ne profitira“, stoga je potrebno svjesno preuzimanje i učinkovito upravljanje rizicima na putu k ostvarenju definiranog cilja.

Nekad je potrebno izbjeći rizik, primjerice pred oluju brod usidren u luci sigurno je opcija izbora ispred plovidbe. Brod bi mogao biti usidren u luci, na sigurnom i u vremenu kad nije oluja, no brod nije napravljen da bi bio usidren u luci nego da bi plovio.

Operativni rizici

Iako pojam rizici obuhvaća različite klasifikacije koje uključuju tržišne rizike, kreditne rizike, kamatne rizike i druge, skupina rizika koji su sveprisutni i kojima su izložene sve organizacije su operativni rizici. Upravo su operativni rizici ti koji nas ometaju i mogu opstruirati naše ciljeve, a nastaju zbog neprimjerenih i loših procedura, pogrešaka sustava i ljudi te nepredvidivih vanjskih događaja.

Specifičnost operativnih rizika je da se oni događaju htjeli to mi ili ne, jer su oni sastavni dio svake aktivnosti i organizacije i nije ih moguće u potpunosti eliminirati.. 

Učinkovito upravljanje operativnim rizicima podrazumijeva njihovu identifikaciju, sustavnu evidenciju, mjerenje i procjene učinka, te izbor odgovarajućeg odgovora odnosno metode upravljanja operativnim rizicima. Nakon primjene određene metode potrebno je sagledati učinke te je praćenje također neophodno kod procesa učinkovitog upravljanja rizicima. 

Praćenje i evidencija predstavljaju značajnu podršku menadžmentu za odlučivanje, ali je potrebno sagledati i mogućnost rijetkih događaja koji mogu imati značajne utjecaje na organizaciju.

To se meni ne događa

Tendencija da se u situacijama kad „dobro ide“ ne razmišlja o rizicima, a pogotovo o troškovima vezanim uz upravljanje rizicima, može biti pogubna za pojedinu organizaciju. Operativni rizici su kroz povijest bili uzrok propasti mnogih velikih organizacija (Enron, Barings banka…) te ih je svakako potrebno razmatrati kod postavljanja i provedbe poslovne strategije. 

Koji su  najznačajniji operativni rizici kao prepreke na putu ostvarenja Vaših ciljeva? Koji su tzv operativni rizici male vrijednosti koji mogu prerasti u značajne štete po Vašu organizaciju?

 

mr. sc. Hrvoje Mijić

Osvijestite postojanje operativnih rizika, utvrdite faktore rizika koji mogu izazvati operativne rizike, te pospješite efikasno upravljanje operativnim rizicima prijavom na dvodnevnu edukaciju "Upravljanje operativnim rizicima" koja će se održati 25.-26.10.2018. u Zagrebu, a detaljan sadržaj i prijavnicu  možete pronaći ovdje.

 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.