20. 09. 2010.

Dostizanje svakog poslovnog cilja, u bilo kojem segmentu poslovanja, obilježeno je neizvjesnošću kao i prilikama koje poduzeću stoje na raspolaganju. Različitost ishoda poslovnih odluka uvijek i iznova postavlja pred nas vječno pitanje: što sve napraviti u dostizanju poslovnog uspjeha i kako ga planirati. Je li rast prodaje i prihoda dovoljan razlog za uspjeh poduzeća? Svako od ovih pitanja, u okviru današnjeg poslovanja, traži rješavanje kompleksnih izazova na sustavan način, iz raznih kutova gledanja i poslovanja. Kriza u kraćem vremenskom roku te promjenjivost poslovnih okolnosti postavljaju izazove pred menadžment društva, ali i pred sve zaposlene. Kako napraviti korak od strategije prema rješavanju pojedinih problema? Pravovremeno i obuhvatno razmatranje složenih rješenja u fokusu je projektnog planiranja i projektnog kontrolinga.

Tržišno poslovanje, konkurencija i konstantne promjene legislative donose stalan pritisak na snižavanje troškova, na kreiranje novih i mijenjanje postojećih proizvoda, uz stalno promišljanje o učinkovitim poslovnim procesima. Poslovne odluke koje donose vlasnici i menadžeri na raznim razinama odgovornosti moraju biti promišljene, s čvrstim uporištem u dosljednom ispunjavanju strategije poslovanja. Uloga projektnog menadžmenta i njegovog važnog dijela, projektnog kontrolinga je nezamjenjiva tijekom učinkovite provedba ideja i zadataka.

Hrvatska poduzeća posluju u uvjetima rastuće konkurencije, u okolnostima stalne promjene, kojima pridonosi i ulazak u EU, što će još snažnije potencirati konkurentno okruženje. U takvim okolnostima, poduzeća moraju brzo usvajati ne samo znanja temeljne djelatnosti nego i znanja iz područja načine poslovanja. Naposljetku, ulazak u Europsku uniju, označava i mogućnost većeg korištenja fondova EU, za čije je korištenje obvezna upotreba i dokumentiranje projektnog načina rada.

Uz koje alate i tehnike „mala“ poduzeća postaju „velika“? Svaki poslovni subjekt tijekom razvoja svojega poslovanja prolazi kroz razne razvojne faze. Rast i pretvorba malih poduzeća u poduzeća srednje veličine, obilježava porast složenosti poslovanja, preispitivanje poslovnih procesa što mora biti popraćeno sistematičnim pristupom. Uvođenje i standardizacija projektnog poslovanja uz aktiviranje kontrolinga jesu preduvjeti uspješne transformacije poslovanja. Stjecanje projektnih znanja, projektnog načina razmišljanja i znanja i vještina projektnog kontrolinga dati će dodatni poticaj cijelom poduzeću za daljnji razvoj, stavljajući u središte poslovanja interese društva, a ne pojedinih organizacijskih jedinica.

Osviješteni spoznajom da se svakom izazovu može pristupiti na projektni način, čak i u svakodnevnom načinu rada, pri čemu se problem sagledava i rješava s više stanovišta, kontroleri se trebaju ohrabriti da intenzivnijim korištenjem alata i usvajanjem pristupa projektnog kontrolinga „zaraze“ i ostale djelatnike poduzeća u sustavnom pristupu rješavanja problema.

Više o ovome možete saznati ako se prijavite na edukaciju Projektni kontroling koja će se održati 27.11.2020., na adresi Martićeva 73/1,  u Zagrebu.
mr. sc. Tonći Jelić

 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.