11. 05. 2012.

Svaka odluka kako pojedinca, tako i kompanije sa sobom nosi određene rizike i profite. U današnjem svijetu u kojem se odluke donose sve većom i većom brzinom izrazito je bitno kvalitetno popratiti rizike koji su sastavni dio istih, te po mogućnosti učiniti sve što je u moći pojedinca ili kompanije kako bi se cjelokupni rizik sveo unutar prihvaljivih okvira.

Svaka kompanije je najčešće u istom trenutku izložena nekoliko vrsti rizika od kojih je samo manji dio direktno vezan na samu srž poslovanja, dok se ostali pojavljuju kroz sve popratne aktivnosti koje služe kao alati za izvođenje osnovne djelatnosti. Uzmimo za primjer kompaniju koja se bavi proizvodnjom nekog proizvoda te isti izvozi na strana tržišta. Osnovni rizik s kojim je ta kompanija suočena je porast cijene sirovine potrebne za proizvodnju ukoliko tu istu sirovinu nema na zalihama ili pad cijene iste ukoliko kompanija posjeduje zalihe iste. Ista ta kompanija uz vlastit kapital u svakodnevnom poslovanju koristi i finacijsku polugu, tj. kredite. Kredit sam po sebi - neovisno je li uz fiksnu ili varijabilnu kamatnu stopu – izlaže kompaniju kreditnom riziku, a mikro i makro okruženje u kojem kompanija posluje izlažu je kreditnom riziku. Prilikom izvoza finalnih proizvoda na strana tržišta cijene proizvoda izražene su u stranoj valuti, dok su cijene sirovina i ostalih fiksnih troškova izraženi u domaćoj valuti što kompaniju izlaže valutnom riziku.  

Navedeni rizici posebno su došli do izražaja u kreditnoj krizi koja se s američkog tržišta prelila na europsko, a samim time i na hrvatsko. Kao posljedica navedene krize, financijske, ali i nefinancijske kompanije su posebnu pažnju počele pridavati mjerenju i upravljanju rizicima, te korištenju instrumenata zaštite od navedenih rizika. Još nedavno na bilancama hrvatskih kompanija susretali smo se isključivo sa osnovnim financijskim instrumentima, dok su instrumenti u svrhu zaštite od svih navedenih rizika bili iznimno rijetka pojava ili ih uopće nije ni bilo. S razvojem tržišta kapitala i s ulaskom Hrvatske u Europsku uniju i takvi instrumenti postaju dostupni i traženi. Najčešći instrumenti koji se koriste kao zaštita od tržišnih rizika su:

  • FX Spot,
  • FX Forward,
  • FX Swap,
  • Kamatni Swap (Interest Rate Swap),
  • Kamatne Opcije (Cap, Floor).

Vrlo ograničen profitni potencijal većine kompanija u današnje vrijeme ističe kontrolu i smanjenje troškova kao osnovnu konkurentsku prednost. U skladu s time svaka suvremena kompanija, neovisno o svojoj veličini i djelatnosti, morala bi biti u potpunosti upoznata s gore navedenim instrumentima. Pravilna upotreba istih od ključne je važnosti za management kompanije jer u velikoj mjeri može pridonijeti smanjenju troškova u vidu smanjenih kamatnih rashoda i eventualnih gubitaka na tečajnim razlikama. Svi instrumenti formiraju se isključivo prema potrebama pojedine kompanije, te na taj način omogućuju maksimalnu fleksibilnost i uvažavanje svakog, pa i najmanjeg detalja, kako bi se u maksimalnoj mogućoj mjeri mogli postići najkvalitetniji rezultati za kompaniju.

Svi instrumenti za zaštitu od rizika mogu se usporediti s nekom vrstom osiguranja koja će krajnjem korisniku omogućiti da upravljanje kompanijom ne nosi neočekivane stresne situacije, a managementu iste omogućiti da najveći dio svoga vremena posveti upravljanju i unaprjeđenju osnovne djelatnosti i napretku kompanije.

O ovome možete više saznati ako se prijavite na edukaciju "Upravljanje financijskim rizicima" koja će se održati 23.-24.04.2020., na adresi Martićeva 73/1, u Zagrebu. 

Marko Bolanča, dipl.oec.

 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.