12. 05. 2012.

"Sve odrasle osobe su najprije bile djeca. (Ali se malo njih toga sjeća.)"
Antoine de Saint-Exupery

Mnogi od nas kao djeca smo se igrali odraslih. Glumili smo zabrinute i nervozne odrasle, pritisnute raznim problemima, jer smo smatrali da odrasli takvi jesu. Nije ni čudo da smo se upravo u takve odrasle s vremenom razvili. Samo što to više nije igra i ne uživamo u tome.

Danas se koncentriramo na "ozbiljne" teme, analiziramo situacije uzimajući u obzir činjenice, tražimo konkretne podatke, brojke i rezultate i gubimo se u svemu tome stvarajući logične zaključke. Na taj način ograničavamo aktivnost našeg mozga na korištenje samo jedne strane, one zadužene za logiku. Posljedica je ograničen rezultat naših napora. Ono što nam nedostaje je kreativnost.

Riječ kreativnost dolazi od latinske riječi "creare", što znači "stvarati". Istraživanja pokazuju da prosječan čovjek koristi vrlo mali postotak sposobnosti svog mozga. Ta je činjenica potakla mnoge na istraživanje, kako potaknuti bolje korištenje vlastitih potencijala. Tony Buzan i Edward de Bono osmislili su učinkovite tehnike, kojim se potiče kreativnost u poslovanju i svakodnevnom životu, kao što su mentalne mape, oluja mozgova i šest šešira. One nam omogućavaju vidjeti stvari u drugom svjetlu, otkriti povezanost u naizgled nepovezanim fenomenima i stvoriti nove obrasce ponašanja i rada.

Danas se sve više pažnje u poslovanju posvećuje kreativnosti, uspješne kompanije i napredni voditelji cijene kreativnost svojih suradnika, a u poslovanju se koriste tehnikama za njeno poticanje. Gotovo da ne postoji grana poslovanja, odjel u organizaciji ili pozicija koja ne zahtijeva kreativnost u svrhu iznalaženja što boljih rješenja; od proizvodnje, optimizacija radnih procesa, kontrolinga, marketinga, prodaje do upravljanja ljudskim potencijalima.

Koristeći kreativnost možemo postići onu razliku između izvrsnog i prosječnog. Prezentiranje je danas zadatak i izazov s kojim se u svom poslu susreću ljudi na svim pozicijama i u svim branšama. Vještinu prezentiranja teško je, ako ne i nemoguće naučiti iz knjige. Svi smo imali prilike vidjeti da postoji ono nešto, što razlikuje izvrsnu prezentaciju od one prosječne. Kao i za druge vještine talent je samo dio onoga što prezentator može pokazati, ostatak leži u trudu, ponavljanju te kontinuiranom usavršavanju i učenju, a kreativan pristup i korištenje tehnika za poticanje kreativnosti prvi su korak ka izvrsnosti.

Renata Fijan, NLP DV trener i coach

 
Da li vam se svidio stručni tekst?
Prijavite se za redovito primanje obavijesti iz kontrolinga, financija i menadžmenta.