Napredna statistička analiza u Excel®-u
Utorak, 01.09.2020.
Zagreb
Petak, 28.08.2020.
Opis:
Da bi se mogla donijeti odgovarajuća poslovna odluka potrebne su informacije. Pravovremene, točne, pouzdane i adekvatne. Međutim, takve informacije su obično rijetko dostupne u obliku, količini i kvaliteti koja su potrebne za donošenje odluka, već ih treba dobiti iz dostupnih podataka. U tome nam pomažu statističke metode i alati. Značajan dio potreba menadžera u pogledu statističke analize podataka pokriven je ugrađenim Excelovim funkcijama i alatima, pa ga to, uz njegovu široku rasprostranjenost, čini menadžerskim alatom kojeg vrijedi dublje upoznati.
Ciljevi:
Polaznici će kroz sudjelovanje u radionici biti upoznati s mogućnostima korištenja Excela u velikom broju tipičnih statističkih analiza, kako bi u svom području rada prepoznali situacije u kojima statistička analiza na temelju dostupnih poslovnih podataka može dati dodatni, često i jedini ispravan, uvid u stanja ili događaje u poslovanju. Kroz odabrane primjere iz poslovanja, polaznici će u praktičnim vježbama ovladati određenom lepezom statističkih postupaka. Posebna pažnja bit će posvećena kritičkom vrednovanju statističkih podataka prije donošenja poslovnih odluka.
Kome je namijenjena:
Radionica je namijenjena svima koji se u svom poslu susreću s brojnim podacima i potrebom da iz njih dođu do relevantnih informacija te donesu utemeljene zaključke, a sve kako bi mogli ili sami donijeti bolje poslovne odluke, ili pripremiti informacije za donošenje boljih odluka. U tom smislu, koristi od ove radionice mogu imati specijalisti u kontrolingu, reviziji, financijama, računovodstvu, analitičari u marketingu, voditelji odjela ljudskih resursa, voditelji u proizvodnji, nabavi i distribuciji, odnosno menadžeri općenito.
Metode rada:
Polaznici će navedene sadržaje i vještine usvojiti kroz teorijsko izlaganje i demonstraciju, praktične vježbe na računalu, diskusiju, individualni i grupni rad s ostalim polaznicima i trenerom uz razmjenu znanja i iskustava.
SADRŽAJ I RASPORED
08:30 - 09:00 Registracija i preuzimanje materijala
09:00 - 10:30 Prezentacija i sažimanje podataka – deskriptivna statistika u MS Excelu
- Grupiranje podataka pomoću ugrađenih funkcija i alata, te pomoću Pivot tablica
- Grafičko opisivanje podataka, Pivot grafikoni
- Opisivanje podataka pomoću karakterističnih brojčanih parametara (srednje vrijednosti, mjere disperzije) uz korištenje ugrađenih Excel funkcija i dodatka za statističku analizu
- Usporedba statističkih nizova
- Položaj rezultata u nizu (rangiranje, centili, standardizirane ili z-vrijednosti, ...)
PRAKTIČNA VJEŽBA: (Opis i analiza podataka na primjeru podataka iz prodaje)
10:30 - 10:45 Stanka za kavu
10:45 - 12:15 Postoji li veza između pojava? Kako procijeniti vrijednost promatrane varijable? Korelacijska i regresijska analiza u MS Excelu
- Statistička povezanost varijabli. Koeficijent linearne korelacije. Korelacija ranga
- Ugrađene funkcije i analitički alati za korelacijsku analizu. Automatizirana izrada matrice korelacije.
- Tablica kontigencije. Hi-kvadrat test.
- Jednostavni model linearne regresije. Funkcije TREND, SLOPE, INTERCEPT. Procjenjivanje pomoću trend modela. Ocjena pouzdanosti modela.
- Jednostavni primjer višestruke regresije uz analizu pouzdanosti.
- Neki nelinearni modeli na primjerima poslovanja i marketinga. Metoda najmanjih kvadrata uz primjenu Excel solvera.
PRAKTIČNA VJEŽBA: (Korelacijska i regresijska analiza na primjeru troškova poslovanja)
12:15 - 13:15 Stanka za ručak
13:15 - 14:45 Postoji li stvarno razlika između pojava? Testiranje hipoteza o razlici između aritmetičkih sredina
- t-test
- ANOVA (analiza varijance).
- f-test
PRAKTIČNA VJEŽBA: (Testiranje hipoteza na primjerima iz marketinga)
14:45 - 15:00 Stanka za kavu
15:00 - 16:30 Možemo li predvidjeti ponašanje promatrane pojave u budućnosti? Analiza vremenskih nizova
- Indeksi vremenskog niza. Individualni i skupni.
- Bazni indeksi kao alat usporedbe vremenskih nizova.
- Trend modeli. Prognoziranje.
- Desezoniranje, zaglađivanje.
PRAKTIČNA VJEŽBA: (Analiza vremenskog niza na primjeru BDP-a)

Dr. sc. Ivo Beroš, zaposlen je na Insitutu za turizam u Zagrebu. Prije toga je radio kao predavač na Veleučilištu VERN' gdje je izvodio nastavu iz niza predmeta povezanih s matematikom, statistikom, odnosno računarstvom. Diplomirao je i magistrirao na Matematičkom odjelu PMF-a u Zagrebu, gdje je i radio prije dolaska na Veleučilište VERN'. Doktorsku disertaciju obranio je Fakultetu elektrotehnike I računarstva u Zagrebu. Glavni stručni izazovi su mu primjena matematičko-statističkih metoda u procesu donošenja poslovnih odluka te korištenje računala u tom procesu.

Joško Meter, dipl. ing., dugogodišnji je predavač na Veleučilištu VERN'. Izvodi nastavu na predmetima Gospodarska matematika, Poslovna statistika, Informatika za uredsko poslovanje, Poslovna simulacija, te Kvantitativne metode u menadžmentu. Diplomirao je na Matematičkom odjelu PMF-a na smjeru Primjenjena matematika i statistika, i apsolvent je na poslijediplomskom studiju Menadžment poslovnih sustava na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu. Od 2010. godine voditelj je studija Ekonomija poduzetništva na Veleučilištu VERN.